רח' הירדן 91, רמת גן

טיפול שורש

ביצוע טיפולי שורש מהפשוטים ועד למורכבים ביותר, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

שיטה מתקדמת להחלפת השיניים החסרות בתותבות בודדות או סט שיניים קבוע.

הליך זה מבוצע כאשר חידוש טיפול שורש נכשל, ואין גישה לטפל בו דרך כותרת השן.

הקצעת שורשים מתבצעת כשנדרש להציל את חיי החניכיים במקרה של דלקת חניכיים חריפה.

ישנן סיבות שונות להרגשת כאבים לאחר טיפול שורש, יש לבדוק את הנושא ולא להזניחו.

טיפול מיומן המצריך טיפול ושימור שיני החלב של הילד, עד לתחלופתן הטבעית.

מהם שורשי השן ?

שורשי השן או "מוך השן" הינם עמודים הנושאים את השיניים ונאחזים בלסתות כמו עוגנים. השורשים מכילים כלי דם ועצבים המעבירים את התחושות דרך "תעלות המוך".

מתי מבצעים טיפול שורש ? 

טיפול שורש מתבצע כאשר קיימת פגיעה במוך השן.

הסיבה הבולטת לכך, היא מחלת שיניים עתיקת יומין, המוכרת עוד מימי בראשית- העששת.

העששת, דהיינו – ריקבון השיניים, "מכרסמת" בשן, וכאשר היא פוגעת גם ברקמות שבתוך תעלות השורש, מחמת הנפח הזעיר של התעלות,לא מתאפשר להן להתרפא.

לכן יש צורך לסלק בדחיפות את הרקמות הפגועות בדלקת ונמק מתוך התעלות. תהליך ניקוי תעלות השורש מתבצע בעזרת פצירות זעירות, חיטוי ושטיפה, ייבוש היטב ואיטום התעלות בחומר גמיש דמוי גומי.

עילה נוספת לבצוע טיפולי שורש היא לעיתים בעת ביצוע שיחזור שן (סתימה בלשון העם) עמוק, ניפגע מוך השן, תוך כדי טיפול, עקב קירבתו לסביבה הנגועה בעששת.

או אז מבצעים טיפול שורש יזום כדי למנוע מהזיהום להתפשט.

גם חבלות מכאניות בשיניים כתוצאה מתאונה ו/או מעשי שובבות אצל ילדים, גוררות בעקבותיהן טיפולי שורש. מוך השן ניפגע או נקרע, נוצרת דלקת ו/או נמק של מוך השן בתעלה, הפתרון- טיפולי שורש בשיניים ע"י מומחה.

לפעמים, כאשר ישנה נסיגת חניכיים מתמשכת או אז, נוצר כיס מסביב לשורשים, בכיס מתרכזות מושבות חיידקים ומכאן החדירה קלה דרך מוך השן, נוצר זיהום ונמק המובילים לטיפול שורש.

טיפול שורש שלוש תעלות

טיפול שורש, מתבצע כאשר קיימת פגיעה בחלק הפנימי של השן, הקרוי מוך השן.

כאשר החור בשן עמוק, הוא מגיע עד לחלק הפנימי של השן. אל החלק שבו קיימים עצבים וכלי דם. כתוצאה מזיהום המקום נוצרת דלקת ומורגש כאב רב.

במהלך טיפול השורש, חודר המטפל את שורשי השן, בעצם, אל התעלות בהם מצויים השורשים.  מנתק את השורש ומנקה את התעלות הסובבות את השורש ואת הרקמות הפגועות שמסביב, מחדיר להן חומר מרפא וסותם אותן.

לכל שן, יש מספר שונה של תעלות ובמהלך הטיפול יש צורך לטפל בכולן. כאשר יש בשן 3 תעלות. יקרא הטיפול "טיפול שורש 3 תעלות".

 

טיפול שורש ארבע תעלות

בעברית, כשאומרים "טיפול שורש", מתכוונים לטיפול עומק, המטפל במהות הבעיה ופותר אותה מהיסוד.

טיפול כזה, מטבע הדברים, הוא טיפול כואב הכולל את לב הבעיה וכל מה שסביבה. ביטוי זה, נוצר בעולם טיפולי השיניים. לכל שן יש שורש.

כאשר קיימת בשן בעיית עומק, כלומר, פגיעה בחלק הפנימי ביותר של השן, יש צורך ב"טיפול שורש". לכל שן יש מספר שונה של שורשים, הקרויים תעלות.

במהלך הטיפול, חודר הרופא אל עומק הבעיה ומגיע עד השורשים, המצויים בתעלות, מנקה ומסיר את כל הרקמות הפגועות, מחדיר חומרי חיטוי וסותם את התעלות בחומרי סתימה.

לעיתים, אפילו לאחר צילום, לא ניתן לדעת כמה תעלות קיימות בשן ורק במהלך הטיפול יתגלה מספרן המדוייק. לכן, בטיפולי שורש רצוי לבחור ברופא מומחה המכיר היטב את המורכבות העשויה להווצר במהך הטיפול.

טיפול שורש בהריון

באופן עקרוני, אין מניעה לבצע טיפולי שיניים בהריון, כולל טיפולי שורש. אולם, בחלק הראשון של ההיריון, כשהאישה סובלת מבחילות ורפלקס הקאה מוגבר, טיפול שורש יכול להיות בלתי נעים, מאחר שטיפול שורש הוא טיפול ארוך יחסית, יכולה להיגרם אי נעימות רבה למטופלת ולמטפל.

לכן, אם אין כאב עז או זיהום חמור בשן, רצוי לדחות את הטיפול לטרימסטר השני של ההיריון. בטרימסטר השלישי, קיים קושי רב בשכיבה ממושכת על הגב, עקב הלחץ המופעל על הרחם, לכן גם הוא פחות מתאים לטיפול שיניים ממושך.

במקרה שחייבים לבצע טיפול בשלב זה של ההיריון, ניתן מידי פעם לשכב על צד שמאל במהלך הטיפול. בכל מקרה, כאשר מגיעים לרופא השיניים במצב של הריון, חובה לדווח על כך, כדי שבמקרה שיש צורך בשילוב תרופות במהלך הטיפול, יינתנו תרופות בטוחות לשימוש בהריון.

חידוש טיפול שורש

לפעמים טיפול השורש ניכשל או כאשר הזיהום לא חלף והמוך לא התרפא. במקרים כאלה או כאשר חלף זמן רב ונוצר זיהום חוזר, יש צורך לבצע חידוש טיפול שורש.

Translate »