תותבות שיניים: כך תחזירו את אפשרות הלעיסה עם תותבות חדשניות

ישנם מצבים מסוימים שבהם מתרחש אובדן שיניים כתוצאה מבעיות שיניים או חניכיים. במקרים הללו ניתן לבצע השתלת שיניים מקצועית, אך זה לא תמיד אפשרי. כאשר לא ניתן ליהנות משתלים, מכל סיבה שהיא, ישנו פתרון ישן שזכה לחידוש מודרני: תותבות שיניים. תותבות מחזירות את יכולת הלעיסה החיונית, וחשוב לדעת מתי כדאי להשתמש בהן, ומה סוגי התותבות שזמינות לכם כיום.

אילו סוגים של תותבות שיניים קיימים כיום?

בעבר היה סוג אחד עיקרי של תותבות שיניים, אך כיום קיימים מספר סוגים של התותבות הללו שניתן להתאים לכל אחד בהתאם למצבו:

  1. תותבות שיניים קבועות – מתקן מהסוג הזה נועד להחליף שיניים בודדות שאבדו. בתותבות שיניים קבועות משתמשים בכתרים שמודבקים על שיניים בודדות, או בצורת גשר, שנועד לשיקום של שתי שיניים שנעקרו. התחושה של תותבות שיניים קבועות היא טבעית לחלוטין, כך שניתן ללעוס עם התותבות האלו בלי שום בעיה ובלי שהן יפריעו לתחושה בחלל הפה.
  2. מתקן תותבות גמיש – מדובר בפתרון חדשני של שיניים תותבות קבועות שמהוות שדרוג משמעותי של התותבות מימים עברו. שיניים תותבות גמישות מורכבות משרף מיוחד בעל גמישות, לעומת תותבות סטנדרטיות שהן נוקשות יותר. הודות לגמישות של התותבות האלו, הן לא יוצרות פצעים וחתכים בחלל הפה, ויש להן תחושה נעימה בפה. בנוסף, תותבות גמישות יוצרות מראה לסת טבעי ואחיד – מה שחשוב במיוחד עבור אלו שאיבדו שיניים רבות.
  3. תותבות נשלפות – תותבות שכוללות שיניים שאבדו ומצריכות שחזור. ההתאמה של התותבות האלו היא מהירה, כך שאלו שאיבדו מספר שיניים יכולים ליהנות מפתרון מהיר לאובדן שיניים. באמצעות תותבות נשלפות ניתן לחזור לתפקוד באופן מלא, ויתרון נוסף שלהן הוא מחירן. תותבות נשלפות הן זולות יותר לעומת שני הסוגים האחרים של תותבות, והן זמינות באופן מידי כדי שניתן יהיה להחזיר את אפשרות הלעיסה באופן מהיר.

 

יתרונות של תותבות שיניים

  • תותבות מתאימים למצבים שבהם לא ניתן לבצע השתלת שיניים עקב אובדן שיניים – שתלים דורשים בסיס עצם להיאחז בו, אך לעתים הבסיס הזה נשחק ברמה שלא מאפשרת לשחזר אותו. בנוסף, בעיות גופניות שונות מונעות השתלת שיניים בגלל הנזק שעלול להיגרם למטופל. למרבה השמחה, תותבות מהוות פתרון איכותי במצבים הללו, ויש להן יתרונות נוספים עבור מטופלים:
  • טיפול קצר – התאמה של שיניים תותבות מתבצעת בטיפול קצר, מה שמאפשר ליהנות מפתרון מידי עבור אובדן שיניים. בפגישה אחת אצל רופא השיניים מבצעים מדידות עבור התותבות, ובפגישה הבאה כבר מקבלים את התותבות.
  • מתפקדות כמו שיניים טבעיות – תותבות בעבר היו מגושמות במיוחד והן נטו לזוז בחלל הפה, מה שהפריע ללעיסה ודיבור. התותבות כיום הן משודרגות ומתפקדות ממש כמו שיניים טבעיות. כאשר מרכיבים תותבות כמו שצריך, הן לא זזות לשום מקום ומאפשרות ללעוס ולדבר באופן טבעי.
  • שיפור מראה הלסת – מלבד היתרונות שצוינו מעלה, יש לתותבות גם יתרון אסתטי; תותבות ממלאות את חלל הפה ובכך משפרות את מראה הלסת: תותבות משפיעות לטובה על מראה הסנטר, מראה השפתיים ומראה הלחיים, והן מעניקות מלאות במקרים שבהם יש אובדן ניכר של שיניים.

תחזוקה של שיניים תותבות

שיניים תותבות דורשות תחזוקה קבועה כדי שיעשו את תפקידן וכדי למנוע בעיות בריאות. בחלל שבין החניכיים ובין התותבות עלול להיווצר רובד של חיידקים, ולכן חשוב לנקות באופן יסודי את חלל הפה ואת התותבות כאשר מוציאים אותן. בנוסף, צריך להשתמש בדבק דנטלי איכותי במקרים של תותבות נשלפות כדי שיישארו במקומן ויעשו את תפקידן.

תותבות שיניים מהוות חלופה איכותית במיוחד לשתלים. באמצעות התאמה מדויקת של שיניים תותבות בהתאם למבנה חלל הפה, ניתן להשיג תוצאות נפלאות וליהנות מתותבות שמתפקדות ממש כמו שיניים רגילות ומחזירות את יכולת הלעיסה באופן מיטבי.

Translate »