רח' הירדן 91, רמת גן

דלקת חניכיים

מהי דלקת חניכיים?

כ- 10% מכלל האוכלוסייה סובלת מדלקות חניכיים בפה ברמות שונות, הדבר גורם לסבל רב להתרופפות בריאות השיניים.

סובלים מכאבים בחניכיים? ייתכן שיש לכם דלקת. אז איך תדעו אם אתם סובלים מדלקת חניכיים חריפה ומה כדאי לעשות עם זה? שאלו את עצמכם את השאלות הללו! אל תהיו שאננים וטפלו בבעיה.

לכל אחד מאיתנו יש חיידקים בריאים בחלל הפה ששומרים על האיזון בחניכיים.

חיידקים אלה הם בריאים והכרחיים לשמירה על הפה. עם זאת, רבות הפעמים בהם מצטברים חיידקים אשר אינם בריאים לתפקוד תקין של הפה. חיידקים אלה מעוררים דלקות וזיהומים ויכולים לגרום  לדלקת חניכיים ואף להתפתח לדלקת חניכיים חריפה הדורשת טיפול מיידי של רופא שיניים מומחה.

האם אני סובל מדלקת חניכיים?

דלקת בחניכיים עלולה לפרוץ מתזונה לקויה וחוסר שמירה על היגיינת הפה. סוכר מעלה את החומצה הלקטית בפה, ובכך מעודדת את ריקבון השן.

חיידקי הפה ניזונים בעיקר מפחמימות ומסוכר, מהווים מקור תסיסה לחיידקים. אי לכך, גורמים תזונתיים וליקויים בהיגיינת הפה עלולים להאיץ את התקדמות דלקת חניכיים בפה. 

דלקת חניכיים יכולה להתפרץ ממחלה מערכתית פנימית כמו סוכרת, בעיות במערכת העיכול, מחלות הפוגעות בקולגן, חוסר דם (אנמיה), אוסטיאופורוזיס, חוסר איזון בבלוטת התריס ואף לוקמיה.

מהי דלקת חניכיים חריפה?

דלקת חניכיים יכולה להתחיל באופן לא מורגש בשן ולהתפתח לדלקת חריפה  וכואבת הגורמת אי נעימות וסבל רב ועד לאובדן שיניים. דלקת חניכיים מאופיינת בחניכיים אדמומיות, נפיחות ודימום, נסיגת החניכיים, אובדן שיניים, טעם רע וריח רע מהפה.

דלקת חניכיים חריפה יוצרת ריקבון ברכיבי החניכיים, יוצרת זיהומים ומאפשרת כניסת חיידקים ומזיקים שונים והצטברותם בחניכיים.

דלקת חניכיים חריפה מאופיינת בשינוי צבעם הטבעי של החניכיים, כאבים נלווים. מספיק מבט ויזואלי בחניכיים של רופא מומחה על מנת לאבחן דלקת חניכיים חריפה.

אם אתם חשים כאבי חניכיים, אדמומיות ונפיחות ברקמות החניכיים, אם החניכיים שלכם מדממים בכל פעם שאתם מצחצחים שיניים, אם אתם מרגישים שהחניכיים שלכם כבר לא מה שהיו פעם, חייבת להידלק בראשכם נורה אדומה. הצעד הבא שלכם הוא ללכת לרופא שיניים לבדיקת אפשרות של דלקת חניכיים חריפה ולקבל טיפול מיידי.

מניעת דלקות חניכיים

אחרי שהבנתם מהי דלקת בחניכיים בוודאי תנקטו בכל האמצעים על מנת  למנוע תופעות כאלה בחניכיים שלכם.

ברוב המקרים ניתן למנוע דלקת חניכיים על ידי שמירה הדוקה של בריאות השיניים. השמירה כוללת ביקור אצל רופא שיניים לבדיקת השיניים בכל 6 חודשים, ביקור אצל שיננית לניקוי האבן בשן אחת למספר חודשים.

כמו כן, הקפדה על ניקיון הפה וצחצוח שיניים פעמיים ביום (בעיקר אחרי ארוחות) להסרת רובד החיידקים בקו החניכיים ובין השיניים בצורה יעילה, וכן שימוש יומיומי בחוט דנטלי להסרת אבנית ושאריות מזון בין השיניים ושטיפות פה, יכולים גם הם לסייע באופן משמעותי על ביראות הפה ומנית מחלות חניכיים ודלקות.

חשוב לפנות לרופא שיניים המתמחה בכל סוגי טיפולי השיניים לריפוי הדלקת. טיפול שיניים בזמן יכול לחסוך עוגמת נפש רבה בעתיד.

בריאות הפה היא איכות החיים שלכם, הקפידו לשמור עליהם!

 

מדוע דלקת חניכיים דורשת התייחסות וטיפול מהירים?

ככל שממתינים זמן רב מידי, החניכיים צוברות עוד ועוד חיידקים לא ראויים ואתם עלולים למצוא את עצמכם במצבי קיצון של נשירת שיניים, נסיגת חניכיים ועוד. אם תמתינו עם הטיפול, הזיהום יגדל ויגבר ועשוי לפגוע במקומות נוספים בגוף.

לא מומלץ לדחות טיפול בדלקת חניכיים חריפה שכן דחייה כזו מביאה להחרפה נוספת. עניין נוסף מצוי בקרב מטופלי השיניים שעברו טיפולים כגון שתלים, יישור שיניים וכדומה, העלולים ליצור אצלם תופעות דלקתיות בחניכיים.

אם עברתם או עוברים טיפולי שיניים מורכבים מעט או ארוכי טווח אתם עלולים למצוא את עצמכם עם דלקות וחורים בשיניים. מנעו זאת עכשיו!

המודעות לדלקת חניכיים – מהווה חצי מהטיפול בתופעה

אנשים הסובלים מדלקות חניכיים אינם מודעים לחשיבותו הרבה של הטיפול והייעוץ התזונתי.  ובצורך החשוב של טיפול ומעקב על ידי רופא שיניים.

כחלק מהריפוי של דלקת חניכיים הוא הפניה לרופא שיניים מומחה בשלבים הראשונים של התפתחות דלקת חניכיים ומניעת התפשטותה לשיניים נוספות. בנוסף, טיפול בדלקת חניכיים באמצעות צמחים טבעיים יכול לסייע בריפוי הדלקת, ובשיפור וחיזוק מבנה הקולגן, ובחיזוק כללי של המערכת החיסונית.

כשהדלקת בשיניים חריפה ולא נותנת מנוחה – עד שמגיעים לרופא רצוי.. לגרגר מי מלח, לגרגר מיץ מחצי לימון טרי, שטיפת פה עם צמח אכינציאה, גרגר מים עם כמה טיפות שמן זית, רוזמרין ושמן ציפורן.

טיפול בדלקת חניכיים חמורה הלכה למעשה

טיפול בדלקת חניכיים חמורה נעשה בד"כ בשילוב של מומחה למחלות חניכיים וניקוי עמוק בהרדמה ע"י שיננית.

במקרים קיצוניים יש לבצע ניתוח בחניכיים על מנת למנוע המשך הנסיגה ואיבוד השיניים.  

המרכז לרפואת שיניים ברמת גן בהנהלתה של ד"ר קלריסה מורגן, מבצע טיפולי חניכיים ע"י מומחים בתחום על מנת שאתם תשכחו שסבלתם אי פעם מהבעיה הזאת.

כאבים בחניכיים

כאבים בחניכיים נוצרים עקב עששת, דלקות ומחלות אחרות הפוגעות במערכות השיניים. כאבים בחניכיים מהווים את אחד הסימפטומים המודיעים על בעיה כלשהיא שיש צורך לבדוק את מהותה. ניתן להרגיש כאבים קלים אשר נוצרים עקב הצטברות חיידקים בשורשי השן ובמקומות אחרים. יחד עם זאת, ניתן לחוות כאבים חזקים המלווים בריח לא נעים מהפה, נפיחות ואדמומיות, דימום ועוד, וכאן מדובר על דלקת מתקדמת. למידע נוסף, פנו אל מרפאת השיניים של דר' קלריסה מור-גן.

 

כאבים בחניכיים – סימפטום לבעיות רפואיות

כאבים בכל אזור בגוף, וכמובן שגם בחניכיים, מעידים שמשהו אינו כשורה, יש לבדוק את הסיבה להיווצרותם ולפתור אותה במהירות. מחלות מורכבות בלסת ובמערכת השיניים הינן מסוכנות לבריאות הפה והאדם, ואם הן לא מטופלות במהירות הרצויה וביסודיות, הרי שעלולים להצטבר נזקים בלתי הפיכים. כאן מדובר בפגיעה מתמשכת בשורשי השן ועל נסיגות חניכיים הפוגעות ביכולת השיניים להישאר יציבות. הסכנה היא להתערערותן ולנשירתן. במקרים חמורים אחרים, יהיה צורך לעקור אותן, וצריך לזכור כי עקירה היא המוצא האחרון עליו מחליטים כל רופאי השיניים. נסיגת חניכיים מאופיינת בכמות עצם טבעית דלה. חניכיים כאלו אינן יכולות להחזיק שתלים דנטאליים ואז יש צורך לערוך הרמת סינוס בחניכיים העליונות או הוספת עצם בתחתונות וכן הלאה. כל פרוצדורה כזאת נחשבת ליקרה ומורכבת וכרוכה גם בכאבים וסבל לעובר אותה.

בכל הנוגע לאופן הטיפול, ניתן למצוא מספר סוגים מרכזיים הנדרשים עקב מחלות ופגעים שמעוררים את הכאבים. הטיפול הפשוט ביותר הוא ביקור אצל שיננית. וכאשר מקפידים על ביקור של אחת למספר חודשים הרי שהתחזוקה הסדירה מונעת את מרבית הבעיות. טיפול מורכב יותר הוא לניקוי עמוק ו/או הקצעת שורשים שנעשים בהרדמה חלקית. כאבים חריפים המלווים בסימפטומים נוספים כפי שתוארו לעיל מחייבים טיפול אנטיביוטי להורדת הדלקת. לאחר הורדת הדלקת יוחלט על טיפולים משלימים ויסודיים יותר כגון, עקירות רגילות או כירורגיות, טיפולים כירורגיים למיניהם ועוד. כל מקרה לגופו.

 

טיפול בכאבים חזקים בחניכיים במרכז רפואי מתקדם

מומלץ לקבל שירות רפואת שיניים מקצועי. כדאי לבחור מרפאת מומחים מעולה ובעלת מוניטין ולקבל שם את כל השירות הנדרש. התיק הרפואי יהיה אצלה באופן קבוע, כך שהלקוח נמצא בידיים טובות המכירות את כל עברו הרפואי. הוא יקבל יחס אישי בכל עת.

Translate »