רח' הירדן 91, רמת גן

טיפולי שיניים בהרדמה

סוגי הרדמה בטיפולי שיניים

טיפולי שיניים ידועים כמכאיבים ומלווים לא פעם בחששות מצד המטופלים, שיטות ההרדמה השונות מתמודדות עם קשיים אלו, מקלות על הכאב והחרדה, ותורמות למהלך טיפול מהיר ותקין. רפואת השיניים מתפתחת בקצב מהיר ויחד איתה משתכללים פתרונות טיפולי שיניים בהרדמה הזמינים למטופל.

כיום ניתן לקבל טיפול תוך שימוש בשיטות הרדמה מגוונות ושונות, המתאימות לסוג הטיפול הדרוש, ולאופיו של המטופל. וכל זאת תחת קורת הגג של מרפאת שיניים אשר מורשת לבצע טיפולי שיניים תחת הרדמה.

טיפולי שיניים בהרדמה – הרדמה באלחוש מקומי

בזריקת אלחוש מקומי מוזרק חומר מאלחש לאזור המטופל אשר גורם לאבדן התחושה במקום ובסביבותיו. החומרים שבהם משתמשים כיום להרדמה הם חומרים ממשפחת האמידים, וממשפחת האסתרים. בשל יעילות גבוהה יותר, ומיעוט יחסי בתופעות לוואי, ברוב המקרים יתבצעו ההרדמות על ידי שימוש בחומרי אלחוש ממשפחת האמידים.

חומרי האלחוש מוזרקים באמצעות מחט דקה לאזור המטופל, הזריקה עצמה כמעט ולא כואבת והפחתה נוספת של הכאב תתאפשר באמצעות הזרקה איטית או מריחת חומר מאלחש על מקום ההזרקה, השפעתו של האלחוש מורגשת תוך מספר דקות בדרך כלל בלשון ובאזור השפה, ומתפוגגת לחלוטין לאחר מספר שעות של טיפולי שיניים.

  •  

טיפולי שיניים בהרדמה - הרדמה ע"י היפנוזה

טיפול בהיפנוזה הינו טיפול אשר מתאים בעיקר במצבים של פוביה דנטאלית, אלרגיה לחומרי אלחוש והרדמה, בעיה של חריקת שיניים, ורפלקס הקאה מוגבר, הטיפול בהיפנוזה מתבצע ע"י אדם המוסמך ברישיון לעיסוק בתחום, כאשר מהלכו מתאפשר באמצעות שיתוף פעולה מלא בין המהפנט למטופל. היפנוזה הינה טכניקה אשר מטרתה מתן פתרון לבעיות באמצעות שינוי מצב התודעה של המטופל והתקשרות עם חלקי התת מודע.

בתהליך היפנוזה המטפל עוזר למטופל לעקוף את תבניות ההיגיון, ובכך תורם לעידודן ולבחינתן של תופעות סמויות או אפשריות. השימוש בהיפנוזה לצורכי רפואת שיניים יתמקד בשחרור דפוסי חרדה קודמים, ובגיבוש התייחסות ושליטה בכאב, שליטה בכאב תתאפשר לאחר מספר מפגשים כשבעזרתם למטופל תהיה האפשרות לעבור טיפולי שיניים ללא זריקות אלחוש או הרדמה.

טיפולי שיניים בהרדמה – סדציה

סדציה הינה מצב של טשטוש וערפול חושים המושג על ידי מתן חומרי הרדמה וטשטוש במינונים משתנים, מינוני התרופות ישפיעו על מצב הסדציה כאשר סדציה עמוקה תהיה מצב מקדים להרדמה מלאה. בזמן הסדציה החולה מעורפל ומטושטש, הוא לא ירגיש כאב ויהיה במצב של שינה הניתן לעוררות באמצעות הגירוי המתאים.

טיפולי שיניים בהרדמה או בסדציה יבוצעו ע"י רופא מרדים ולרוב תוך נוכחות של שני רופאים ואחות בחדר (למניעת סיבוכים) וזאת כאשר אחד הרופאים מורשה לבצע טיפולים מסוג זה.

טיפול בסדציה מצריך אבחון מקדים של המטופל וכרוך בסיכונים, כמו כן במהלך כל זמן הטיפול ייערך מעקב על רמת החמצן והדופק בגוף המטופל.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית

טיפולי שיניים בהרדמה כללית או מלאה מתאפשרים באמצעות עירוי של חומרי הרדמה לווריד, חומרי ההרדמה נספגים במערכת הדם ובשומני הגוף, וכך המטופל רדום ואינו מרגיש דבר במשך כל הטיפול. הרדמה מלאה תעשה באמצעות רופא מרדים ותוך נוכחות של שני רופאים ואחות בחדר, השפעותיה של ההרדמה מתפוגגות לאחר מספר שעות ואינן מלוות בכאב.

הרדמה כללית כרוכה בסיכונים ואינה מתאימה במקרים בריאותיים מסוימים, כמו כן היא אינה מומלצת במהלכם של טיפולים אסתטיים.

היתרונות הקיימים במגוון הפתרונות של טיפולי שיניים בהרדמה הם מגוונים ומספקים סל של פתרונות למצבים השונים:

  • לסובלים מחרדה דנטלית.
  • למבקשים לבצע השתלות שיניים ביום אחד (העמסה מיידית).
  • לבעלי אלרגיה או רגישות לחומרי הרדמה.
  • טיפולי שיניים לילדים.
  • לטיפול שיניים מורכב במספר מקומות.
Translate »