רח' הירדן 91, רמת גן

טיפול בכיסים בחניכיים

מה הם כיסי חניכיים, ואיך הם נוצרו?

כיס חניכיים הוא תוצאה של דלקת חניכיים מתקדמת. כשלא מסירים את רובד הפלאק מהשן, הוא עלול לשמש כמצע נוח לחיידקים למיניהם.

החיידקים האלה נכנסים לאט לאט לרווח שבין השן לחניכיים ועם הצטברותם של מזיקים לחניכיים שלכם נוצרת הדלקת אשר הורסת את החניכיים עד למצב של "חורים" הנקראים כיסים בחניכיים (כשהדלקת ממשיכה להתפתח, הרווח בין השן לבין החניכיים גדל, ונוצר כיס).

כיסים אלה משמשים בית לחיידקים רבים המצטברים בתוכם. מצב זה מגביר את הדלקתיות בחניכיים ועלול לגרום לנזק שלם. כיסים בחניכיים לא פוגעים רק בחניכיים אלא גם בשן ובעצם התומכת בה, כיוון שהם מנתקים את השן מהתמיכה שלה וגורמים לה לא לתפקד.

כמו כן, באופן די ברור חוסר טיפול מחמיר את הדלקת והכיסים בחניכיים מעמיקים יותר ויותר.

בדרך כלל, מקום הכיס נהיה רגיש יותר וקשה יותר לצחצח שיניים. אמנם לשיניים עצמם יש שכבת הגנה מול החיידקים האלה, שנקראת אמייל, אבל לחניכיים אין את השכבה הזו, ולכן הם חשופים לחיידקים האלה ונפגעים מהם.

כשההפרדה היא בין מ"מ אחד לשניים, הטיפול הוא קל ביותר, אבל כשנוצר כיס של 6 מ"מ או יותר, סביר שלא יהיה ניתן לתקן את הנזק ואם המצב לא יטופל בכלל, החניכיים עלולים להיפרד לגמרי מהשן והיא עלולה ליפול.

כיסים בחניכיים

בעיות חניכיים דלקתיות מפתחות תופעות שונות ורצוי ואף חובה לטפל בהן כמה שיותר מהר. הכירו את הכיסים בחניכיים.
כולנו רוצים לשמור על השיניים שלנו ועל חלל הפה. כולנו רוצים שהחניכיים יתפקדו כמו שצריך וישמשו בסיס טוב ויציב לשיניים שלנו. כולנו רוצים שהחניכיים לא יכאבו.

לשם כך אנו מתחזקים את היגיינת השיניים והולכים פעם אחר פעם לטיפולי שמירה על הפה, אך פעמים רבות אנו לא ממש עומדים בדרישות הפה ונוצרות דלקות בחניכיים. מה קורה במצבים חריפים יותר? מה ניתן לעשות על מנת לפתור בעיות שצצות?

כיסים בחניכיים - איך מטפלים?

כיוון שכיסים בחניכיים נוצרים עקב מחלות חניכיים ודלקות שונות, יש צורך בטיפול במחלה עצמה ולחזק את הקשר בין השן לחניכיים.

כאשר מטפלים בדלקות חניכיים צריך לקבל הדרכה לגבי שמירה על היגיינת הפה והלסת. צחצוח נכון ומשחה איכותית יביאו לניקיון והסרתם של חיידקים מהפה.

כמו כן, יש לבצע ניקוי מיוחד ועמוק אשר יסיר את החיידקים והרעלים וכן מקטין את עומק הכיסים. הניקוי כולל הרדמה מקומית ונעשה כחלק מטיפול מעמיק ויסודי. עם זאת, ניקוי החניכיים וחלל הפה לא תמד מספיק ולעיתים יש צורך בנטילת תרופות ובביצוע ניתוח.

הניתוח יכול להוות כחלק מעיצוב הפה לאחר הטיפול אך יכול להיות כטיפול ראשוני במקרים קשים. במקרים של ניתוח, רופא השיניים עורך ניתוח לביטול הכיסים. לעיתים, במקרים המתאימים לכך, עורכים ניתוח לחידוש העצם התומכת בשן שאבדה במהלך החרפת הדלקת.

הצלת המצב בטיפול מיידי

כיסים בחניכיים נוצרים עקב דלקת ועלולים לפגוע בשן ובחניכיים עצמן. עם זאת, הכול תלוי בעומק הכיס. לעיתים ניתן להציל את השן והמצב בחניכיים על ידי טיפולים פשוטים יחסית בגלל העובדה שהכיסים לא הגיעו לעומקים גדולים. מסיבה זו, מומלץ ביותר לטפל בעיות דלקתיות ובמיוחד אם קיימים כיסים בחניכיים במהירות האפשרית.

Translate »