רח' הירדן 91, רמת גן

יישור שיניים – תפקידו וחשיבותו

למראה השיניים שלנו יש השפעה עצומה על הנראות שלנו, החיוך שלנו, הרגשות האישיים שלנו והביטחון העצמי שלנו.

מסיבות אלו, מספר רב של ילדים, בני נוער ומבוגרים בוחרים להיעזר בשירותיהם של רופאי שיניים המתמחים בתחום האורתודונטיה ליישור שיניים ולשיפור המראה והחיוך.

תחום האורתודונטיה הוא תחום רחב יחסית הכולל סוגיות של יישור שיניים ויישור הלסת. אורתודנטים מתמחים באבחון בעיות, טיפול בכל הנושאים הקשורים לתנוחת השן והלסת וטיפול מונע.

על מנת שהטיפול יהיה מקצועי ויעיל, חשוב לבחור בחוכמה את האורתודנט שאליו אתם פונים, שכן עליכם לוודא כי הוא אורתודנט מורשה בעל הסמכה מקצועית בתחום.

טיפול בבעיות תפקודיות

כפי שצוין קודם לכן, טיפול יישור שיניים יכול לסייע רבות בשיפור המראה הכללי, במיוחד את מראה השיניים והחיוך.

יחד עם זאת, טיפולים אלו יכולים לתת מענה גם למגוון נושאים תפקודיים חשובים הדורשים הבנה ותשומת לב, ולנזקים שהם עלולים לגרום, לרבות:

  • שיניים צפופות – שיניים צפופות הוא מצב שעלול לגרום לצחצוח פחות יעיל. מצב זה עלול להוביל להצטברות של עששת ואף למחלות חניכיים. מסיבה זו, חשוב להבין שלטיפול יישור שיניים יש את היכולת להגיע לאותה צפיפות שתהפוך את הצחצוח ליעיל יותר.
  • טיפול סתמי לא תקין – מצב סתימה לא מתאים (למשל במקרה של לסת הפוכה) שעלול לגרום למגע לקוי בין השיניים ולגרום לנזק זה או אחר של מפרק הלסת. חשוב להבין שגם אורתודנט מקצועי ומנוסה יהיה הכתובת לטיפול בבעיות אלו.
  • שיניים בולטות – בנוסף לבעיות אסתטיות ופגיעה בחיוך, בתחושה ובביטחון העצמי, שיניים בולטות עלולות להגביר את הסיכוי לשבירת שיניים ולפציעות שונות. בנוסף לכך, למצב עשויה להיות השפעה גם על דפוסי הדיבור והאכילה. לכן, גם במצב בעייתי זה יש לשים לב לטיפול נכון ואיכותי.
  • במקרה של כלואה – שן נעולה (או כלואה) היא שן שבקעה חלקית או בוקעת בכיוון הלא נכון. מצב זה עלול לגרום לנזקים שונים לשיניים ולעצם הלסת הממוקמות ליד השיניים הנעולות. בנוסף לכך, הם גם יכולים להיות הגורם להתפתחות דלקת חניכיים, ולכן חשוב לדעת שגם טיפול אורתודונטי יכול לתת מענה לבעיות אלו.
  • דחיפת לשון – מצב לשון בולט עלול לפגוע בתפקוד מערכת הדיבור והלעיסה. לכן יש לפנות לרופא שיניים המתמחה בטיפול יישור שיניים לצורך טיפול יישור שיניים – במקביל יש לפנות גם למטפל בדיבור לקשיי דיבור עקב מצב של דחיפה בלשון.

חשיבות ביקור אצל אורתודנט

כפי שצוין קודם לכן, בנוסף למראה השיניים, לטיפול יישור שיניים יכול להיות השפעה משמעותית על בעיות תפקודיות שונות של השיניים. מסיבה זו כדאי לפנות ולבקר אצל רופא שיניים מומחה ליישור שיניים בגיל צעיר – ילדים בגילאי 8-9 צריכים להיות מאובחנים אצל אותו אורתודנט – במקרים מסוימים רופא יכול להעניק יכולת למנוע ולהקל  טיפול הדרוש בילדות מאוחרת יותר – טיפול אורתודונטי יכול להיות מורכב יותר, מורכב ויקר יותר אם לא מטופל מוקדם.

Translate »