רח' הירדן 91, רמת גן

כאבים לאחר טיפול שורש

כאבים עזים לאחר טיפול שורש

סובלים מכאבים חזקים לאחר טיפול שורש? כך תעברו את זה נכון !

אף אחד לא שש לעבור טיפול שורש, ומדובר בטיפול מורכב (אם כי שגרתי). אנשים רבים מדווחים על כאבים לאחר טיפול שורש ברמות שונות של כאב, לעומת אלה שלא חוו כאב כלל. הם צפויים כאבים לאחר טיפול שורש? מה גורם לכך ואיך מתמודדים?

טיפול שורש וכאבים המצריכים שיכוך תרופתי

יש לזכור כי כאבים לאחר טיפול שורש אינם מדאיגים ובדרך כלל לא מורים על כישלון בטיפול. כל עוד הכאבים נסבלים ונרגעים לאחר נטילת משככי כאבים, ניתן לצפות כי כעבור יום – יומיים הם יחלפו מאליהם והמקום יחלים.

עם זאת חשוב להוסיף כי מטופל שמערכת החיסון שלו חלשה במיוחד, עלול לסבול מכאבים ברמה יותר עזה, זאת כיון שהחיידקים עלולים להתפשט במקום המטופל ולגרום לזיהום ולפגיעה. אנשים אלה יהיו זקוקים בדרך כלל להסתייע בטיפול אנטיביוטי.

מהם הגורמים לכאבים?

ישנם סיבות שונות לתחושת כאבים לאחר טיפול שורש, הדבר נעוץ קודם כל במהות הטיפול, ובמה שנעשה במהלכו. אם נפגע החלק שמחוץ לשורשי השן, עלול המקום להגיב בכאב.

כמובן, שהדבר תלוי הרבה במיומנות של רופא השיניים, המומחה לטיפולי שורש, ככל שהוא עושה את עבודתו בצורה מקצועית יותר, הסבירות לכאבים יהיה נמוך יותר.

כמו כן במצב של זיהום, כאשר חיידקים פוגעים במקום הגוף יגיב בכאבים מולם במהלך הימים הראשונים שלאחר הטיפול.

רופאי שיניים מוצאים כי ישנם הבדלים בין סוגי החיידקים וזה מה שהופך את הכאבים לנסבלים עד קשים מאד. ככל שמדובר בזן אלים יותר של חיידקים, יהיה הזיהום גדול יותר והמטופל יתקשה להתאושש.

התמודדות עם כאבים לאחר טיפול שורש

ההתמודדות הכרוכה סביב כאבים לאחר טיפול שורש משתנה ממצב למצב, בהתאם לסוג הטיפול שניתן ולעוצמת הכאבים. בדרך כלל יספיקו משככי כאבים בדמות כדורים, ובמקרה הצורך יינתן גם טיפול אנטיביוטי.
יש להתאזר בסבלנות בכל מקרה, כי כל מטופל מגיב אחרת. השן עוברת טיפול מעמיק ויש לתת לה את הזמן שלה להתגבר ולהחלים לחלוטין.

ואם כל זה לא עזר…

במקרים חריגים, כאשר הכאבים בכל אופן לא חולפים ועם הזמן הם עדיין נמצאים, יש מקום לבדוק האם הטיפול כשל ונדרש טיפול שורש חוזר. לשם כך יש לחזור אל רופא השיניים לצורך בירור מעמיק.

יתכן ששורשי השן עדיין לא טופלו בצורה מלאה ונשארו בהם שיירי זיהום. לפעמים קשה להגיע אל קצות השורש עקב צורתם, ולכן ישנם שיירים שלא הגיעו אליהם. רופא השיניים יסתייע בצילום לצורך בדיקה חוזרת וישים לב היטב מה קורה בתוך תעלת השורש.

בתקווה – שבסופו של דבר הכאבים יחלפו ללא שוב!

כאבים אחרי טיפול שורש

כאבים לאחר טיפול שורש עלולים להיות חדים ומטפלים בהם בהתאם. למעשה, כאבים מוקדמים הינם אחד הסימפטומים הברורים לסביבת שן חולה ומודלקת. יחד עם זאת, הכאבים המוקדמים שונים במהותם מאלו הנגרמים לאחר הטיפול והם חדים וחריפים יותר ומעידים על נגע קיים. כאבים לאחר הטיפול הם נסבלים יותר ונעלמים לאחר מספר ימים. טיפול שורש חיוני בנסיבות אלו. למידע נוסף, פנו אל מרפאת השיניים של דר' קלריסה מור-גן.

כאבים לאחר טיפול שורש – הסיבות להיווצרותם

כאבים לאחר טיפול שורש נוצרים בגלל מהות הטיפול אשר, לעיתים, חייב לפגוע גם ברקמות בריאות. הוא נועד לטיפול מקיף בעומק השן ומחייב חדירה אל תוך החלל הפנימי שלה. המטרה היא סילוק מוך השן המזוהם הכולל גם כלי דם ונימי עצבים. הטיפול מגיע לכל תעלות השן ועד לנקודה העמוקה ביותר בשורש. משום כך, נוצרות, מטבע הדברים, פגיעות בלתי נמנעות גם ברקמות בריאות סמוכות הנמצאות מתחת לשורשים. כאבים אחרים מגיעים מקצוות השורשים אשר היו פגועים ועתה מתחיל תהליך החלמתם. אז, ניתן לומר, כי במרבית המקרים יחוש המטופל בכאבים "לגיטימיים". הם, כמובן, משתנים ממטופל אחד למשנהו, מחומרת הבעיה שהייתה קיימת, מאופן הטיפול ועוד.

בנוגע לטיפול בכאבים, במרבית המקרים נוטלים לאחר הטיפול משככי כאבים במינון הנבחר ונקבע על ידי המטופל עצמו בהנחיית הרופא. לרוב, הם מסייעים והכאבים נעלמים לאחר יום אחד או יומיים לכל היותר. במידה והם נמשכים ואינם מרפים, יש לברר את הסיבה לכך. לפעמים, יימסרו הנחיות טלפוניות או שהמטופל יוזמן לביקורת. טיפול אפשרי הוא מתן אנטיביוטיקה עקב דלקות שנוצרו אצל מטופלים אשר מערכת החיסון שלהם חלשה יותר והחיידקים התפשטו וגרמו לזיהום רב. ייתכן מצב נוסף בו החיידקים הינם מזן אלים יותר שיש לדכאם עם טיפול אנטיביוטי מסיבי. בכל מקרה, לאחר כל טיפול יינתנו הנחיות להתנהלות במשך הימים הקרובים, וכן, מרשמים לתרופות ועוד.

אם אתם חווים כאב לאחר טיפול שורש – פנו לטיפול במרפאת שיניים מקצועית

כאבים לאחר טיפול שורש עלולים להיגרם בכל מצב. אלא שעוצמתם יכולה להיות חלשה יותר כאשר הרופא המטפל מיומן מאוד. במרפאת השיניים של דר' קלריסה מור-גן, ניתן למצוא רופאים מקצועיים אשר מטפלים בחולים ביד מקצועית ורגישה. כאן, כל לקוח זוכה ליחס אישי.

Translate »