רח' הירדן 91, רמת גן

קיבוע בשיניים

סיימתם יישור שיניים? אל תשכחו לבצע קיבוע בשיניים!

טיפול אורתודנטי (יישור שיניים) אינו טיפול קצר ומדובר על תקופה של כשנה ויותר. במהלך החודשים הארוכים הללו, מושכים בעזרת מכשור מתאים את השיניים פנימה וגורמים להם לעמוד בצורה ישרה.

עם סיום הטיפול יש לוודא כי השיניים לא תחזורנה למצב הקודם. בעזרת קיבוע שיניים כסיומת לטיפול האורתודנטי מבטיחים את התוצאה לאורך זמן.

סיום הטיפול האורתודנטי

זמן הסיום של הטיפול האורתודנטי מרגש ומשמח, הוא מציין את סיום תקופת הטיפול הארוכה ומעתה ניתן להינות מלסת ישרה ובריאה.

אלא שהשמחה עלולה להיות מוקדמת מדי, כי השיניים עלולות לסגת אחורנית. היות והשיניים במקורם היו במקום שונה והטיפול גרם להם לזוז, השורשים נחלשו ועלולים לחזור לצורתם המקורית.

זאת ועוד יתכנו סיבות נוספות: לפעמים זה יקרה בגלל דלקת חניכיים שגורמת לשורשי השיניים לסגת, יתכן ויהיו שיני בינה שיגדלו וישנו את תמונת המצב בפה.

 

קיבוע בשיניים כסיומת ליישור שיניים

כדי למנוע עוגמת נפש וטיפול מיותר, דואגים לכך מראש.

בסיום הטיפול האורתודונטי מבצעים קיבוע בשיניים כסיומת לטיפול אורתודונטי ומבטיחים כי תוצאת הטיפול תישמר.

הקיבוע יצמיד את השיניים במקומם העכשווי ולא יאפשר לשורשים לזוז ולשנות את מקומם הטבעי.

יש לציין כי השיניים בלסת העליונה מקובעים מטבעם טוב יותר מאשר בלסת התחתונה. היות והלסת התחתונה סובלת הרבה יותר משחיקה ומשינויים כאשר אפילו השיניים העליונות עלולות ללחוץ עליהם, מה שלא קורה עם הלסת העליונה.

הקיבוע מבטיח כי השיניים לא ישנו את מקומם והם יישארו כמו שהיו בסיום הטיפול לאורך זמן.

סוגי קיבוע בשיניים

סוג הקיבוע יקבע על ידי רופא השיניים בהתאם למצב הספציפי של כל מטופל. ישנם מטופלים מסוימים שלא יידרשו לבצע קיבוע היות ואין חשש כי יתרחש שינוי בשיניהם.

מטופלים אחרים יהיו זקוקים לקיבוע של שנה או שנתיים עד שהשורשים יתחזקו ויתקבעו במקומם ויש שיקבלו קיבוע לאורך שנים שישאר בפיהם ללא הגבלת זמן.

ישנו קיבוע נשלף וישנו קיבוע מודבק. הקיבוע הנשלף מתאים ללסת עליונה בלבד, והוא מעין קשת אשר מוכנס ללסת ומוצמדת לחיך (מה שנקרא בפי המטופלים "פלטה").

את הפלטה משאירים כל הזמן בפה וניתן להוציא ולנקות בעת האכילה. לפעמים די יהיה להרכיב את הפלטה רק בעת שינה בהתאם להוראות הרופא.

הבדלים בקיבוע בין לסת תחתונה ולסת עליונה

קיבוע בשיניים כסיומת לטיפול אורתודנטי בלסת תחתונה יהיה בדרך כלל שקוף ולא נראה לעין. מדביקים אותו מאחורי שורת השיניים והוא לא אמור להפריע כלל.

לאחר מספר ימי הסתגלות הופך הקיבוע להיות חלק מחלל הפה וללא תופעות לוואי.

לפעמים מחליט רופא השיניים לבצע קיבוע קבוע לכל הפה גם ללסת עליונה וגם ללסת תחתונה.

לסיום, קיבוע שיניים כסיומת לטיפול אורתודונטי, משלים את הטיפול והינו גורם נמרץ להצלחה!

קיבוע בשיניים אחרי גשר

קיבוע בשיניים נועד לייצוב השן לאחר טיפול ליישור שיניים ולסתות הקרוי גם טיפול אורתודנטי. הצורך בקיבוע נועד למנוע תזוזתן לתקופה הנקבעת על ידי הרופא. הסיבה לכך היא כי השיניים נוטות לחזור למצבן הקודם באופן טבעי, והצורך הוא למנוע זאת. למידע נוסף, פנו אל מרפאת השיניים של דר' קלריסה מור-גן.

קיבוע בשיניים – איך נעשה?

קיבוע בשיניים נעשה על ידי אורתודנט מומחה הקובע גם את הרייטנר (מכשיר הקיבוע) הנדרש בשיתוף עם המטופל, המעדיף את אלו המתאימות לו ולצרכיו. כמובן, שההחלטה המקצועית היא של הרופא עצמו. ידוע כי כל מערכת השיניים זזה בשגרה ולאורך הזמן בגלל מחלות חניכיים והיחלשות העצם התומכת, תנועות הלעיסה ולחצים אחרים המופעלים עליה. לאחר יישור המערכת נוצר לחץ נוסף של הלשון אשר דוחפת באופן בלתי מודע את השיניים. זאת, לפחות עד שהמטופל יתרגל לסיטואציה החדשה בפה. הרופא יכול לקבל החלטה לקיבוע מצומצם בזמן או ארוך טווח על פי מצב המערכת והכוחות הפועלים עליה. במקרים קיצוניים, הקיבוע נעשה לכל החיים ועל המטופל ללמוד לחיות עם המצב על מנת לשמור על תוצאות התהליך שהוא עבר. חשוב להדגיש, כי מערכת שיניים ישרות חיונית ללעיסה נכונה, לשמירה על תקינותן וכמובן, שהיא בעלת חשיבות אסתטית.

חשוב לציין כי ישנם סוגים שונים של מאחזים לבחירה הנחלקים לקבועים ולניידים. הקבועים מודבקים על ידי הרופא והניידים ניתנים להסרה על ידי המטופל על פי הצורך. הקבוע עשי מחוט מתכת המודבק לחלק הפנימי שבשיניים. הוא מחבר בין שתי שיניים ומונע תזוזתן. הוא עמיד לבלאי וללחצים ומחליפים אותו רק במקרים נדרשים, ובעיקר, כאשר מזהים בו שברים או כאשר הוא מתנתק חלקית מאחת השיניים. קיבוע נפוץ נוסף הוא נייד, העשוי מפלסטיק שקוף. הוא מיוצר בהתאם למידות השיניים. ניתן להסירו בעת האוכל וצחצוח השניים, ומאחר והוא שקוף הוא מקנה מראה אסתטי לשיניים.

הקיבוע בשיניים נשבר ? זז? פנו למרפאת אורתודנטים מומחים בהובלת דר' קלריסה מור-גן

קיבוע שיניים הוא שלב חשוב בתהליך ארוך שנועד לשפר את מערכת השיניים בפה. מומלץ לבצע את כולו אצל מומחה בעל מוניטין בתחום ובמרפאה מאובזרת בכל המערכות הטכנולוגיות המתקדמות. במרפאת השיניים של דר' קלריסה מור-גן יעניקו לכל לקוח שירות מקצועי ויחס אישי.   

Translate »